Lekcja fizyki w reaktorze jądrowym

Zwiedzanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego i wykład na temat promieniotwórczości - takie praktyczne lekcje fizyki w terenie organizuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku koło Otwocka. Uczestniczą w nich także białostoccy uczniowie.

NCBJ - jeden z największych instytutów naukowych w Polsce, prowadzi również działalność edukacyjną. Można tam uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach, wykładach i ? co najważniejsze - zwiedzać jedyny w Polsce reaktor atomowy ?Maria?. Z takiego szkolenia w Świerku właśnie wrócili uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO przy Fabrycznej.

- Reaktor jądrowy zrobił na mnie ogromne wrażenie, zdumiał nas swoim rozmiarem. A wykład o promieniowaniu jonizującym obalił sporo mitów, które są często podawane, jako wiadomości naukowe ? mówi licealistka SLO STO Maria Błoch.

Jej koleżance - Kasi Misiukiewicz podobał się wykład, prowadzony przez naukowca z Centrum ? Ewę Droste.

- Był jedyny w swoim rodzaju, ponieważ był prowadzony z dużym poczuciem humoru. Pani Droste już przysłała na nasze adresy mailowe wiele ciekawych materiałów ? dodaje licealistka.

Spotkanie zorganizowała nauczycielka fizyki i dyrektor szkoły ? Ewa Drozdowska, zainspirowana szkoleniem w Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, w którym niedawno brała udział.

- Do odwiedzenia Świerku zachęcał nas dr Sławomir Wronka, pracujący w tamtejszym instytucie i specjalnie zaproszony przez CERN do wygłoszenia dla nas nauczycieli kilku wykładów na temat akceleratorów - opowiada Ewa Drozdowska.

Takie szczególne lekcje w NCBJ cieszą się bardzo dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli polskich szkół, choć dostać się tam nie jest łatwo.

- Reaktor bowiem pracuje ?naukowo? i terminów, w których można skorzystać ze szkoleń nie jest wiele. Nam się udało ? cieszy się Ewa Drozdowska.

Z szerokiej oferty edukacyjnej Centrum uczniowie SLO STO wybrali zwiedzanie reaktora i wykład na temat promieniotwórczości.

- Myślę, że wokół fizyki jądrowej narosło tyle mitów, że najlepiej od kompetentnych ludzi dowiedzieć się jakie zagrożenia może nieść dla ludzkości promieniotwórczość, ale i jakim dobrodziejstwem może być zastosowana w nauce, technice, ekologii i medycynie ? mówi Ewa Drozdowska. ? Rozmawialiśmy też o perspektywach i realiach planowanej budowy elektrowni atomowych w Polsce i jak będą one zabezpieczone.

Do Świerka pojechało 42 uczniów z różnych klas SLO STO, przede wszystkim tych, którzy realizują program rozszerzony z fizyki lub chemii. Ale było też kilku zdeklarowanych humanistów.

- Ta wycieczka to żywa lekcja fizyki, urozmaicenie szkolnej rutyny i niezapomniane przeżycie ? podkreśla licealistka Justyna Bieryło.

Spotkanie w instytucie pokazało młodzieży również, na jak wysokim poziomie są badania naukowe w Polsce - NCBJ ściśle współpracuje z CERN (m.in. produkuje na potrzeby CERN fragmenty akceleratorów), jest prężnym ośrodkiem naukowym wspierającym medycynę i produkującym unikatową aparaturę zarówno medyczną, jak i przemysłową.

- Fizyka jądrowa to dział fizyki, z którego wiedza jest sprawdzana na maturze z fizyki i chemii, więc informacje z takiej lekcji będą z pewnością lepiej zapamiętane niż te podręcznikowe ? dodaje Ewa Drozdowska.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku to nie tylko energetyka jądrowa. Zajmuje się też badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum produkuje także m.in. radiofarmacuetyki oraz urządzenia dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny.

Podstawowe zadania działu edukacji i szkoleń NCBJ obejmują propagowanie wiedzy o promieniotwórczości naturalnej i sztucznej, fizyce i technice jądrowej oraz jej zastosowaniach w przemyśle, medycynie i innych dziedzinach nauki. Centrum zatrudnia ponad 1000 fizyków, inżynierów i pracowników pomocniczych. Kadra naukowa to ok. 70 profesorów i doktorów habilitowanych oraz ponad 120 doktorów.

z miasta Białystok

dodany 2013-02-15 12:51 przez maszmedia

źródło: własne

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją